MEĐUNARODNI KONGRES AMERIKANISTA U NOVOM SADU OBELEŽIO 150 GODINA POSTOJANjA

U Novom Sadu je od 30. juna do 4. jula 2025. godine održan 58. Međunarodni kongres amerikanista, koji je upravo u Srbiji obeležio 150 godina postojanja. Prvi balkanski amerikanistički naučni skup održan je pod okriljem Univerziteta u Novom Sadu, odnosno u suorganizaciji Filozofskog fakulteta i Iberoameričkog centra (CIBAM) koji deluje pod njegovim okriljem, Fakulteta tehničkih nauka, Prirodno-matematičkog fakulteta, Tehnološkog fakulteta UNS i Društva hispanista.

Pod sloganom „Novi izazovi, novi prostori“, ovaj kongres je obuhvatio 159 simpozijuma i 23 okrugla stola u okviru 29 tematskih oblasti. Ukupno je registrovano 3.122 učesnika iz 69 zemalja, 2.780 pojedinačnih radova, kao i 122 rada 150 studenata osnovnih i master studija u okviru programa ICA Junior. Najviše učesnika bilo je iz Meksika, Brazila, Španije, Argentine, Srbije, Kolumbije, Čilea i Sjedinjenih Američkih Država, oko 1700 uživo i oko 1400 onlajn.

Petodnevni naučni skup odvijao se u salama Matice srpske, Naučno-tehnološkom parku, učionicama Gimnazije „Isidora Sekulić“, Gimnazije Smart i fakulteta „Dr Lazar Vrkatić“, prostorijama Digitalnog omladinskog centra, Galerije Matice srpske, Galerije likovne umetnosti poklon-zbirke Rajka Mamuzića, OPENS-a, Američkog kutka, Kulturnog centra Novog Sada, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i knjižare Bulevar Buks.

Svečano otvaranje naučnog skupa održano je u Srpskom narodnom pozorištu, uz pozdravne govore predsednika Permanentnog odbora prof. Valtera Raudalesa iz Salvadora, generalnog sekretara Organizacionog odbora prof. Dejana Mihailovića iz Meksika, predsednice Organizacionog odbora prof. Bojane Kovačević Petrović sa Univerziteta u Novom Sadu i plenarno izlaganje čileanske profesorke jugoslovenskog porekla Milke Kastro Lučić. U muzičkom delu programa nastupili su Irina Dečermić uz pratnju Nemanje Kanačkog, kvintet Tangoguango, ženski tamburaški orkestar La Banda i AKUD „Sonja Marinković“, dok je u drugom delu večeri publika imala priliku da vidi flamenko nastup čuvenog andaluzijskog muzičara Dijega Valdivije i njegove trupe, zahvaljujući Ambasadi Španije u Beogradu. Povodom 150 godina kongresa, dodeljeno je 12 medalja i 9 zahvalnica za doprinos razvoju amerikanističkih studija.

Na 58. Međunarodnom kongresu amerikanista održano je pet plenarnih predavanja: osim prof. Kastro Lučić, specijalni gosti bili su Alberto Dijas-Kajeros sa Univerziteta Stanford, Eduardo Deves-Vales sa Univerziteta u Santjago de Čileu, Manuel Alkantara Saes sa Univerziteta u Salamanki, Jon Subinas iz Međunarodnog centra za političke i društvene studije u Panami i Mišel Rahedža iz Centra za autohtone narode Univerziteta u Kaliforniji. Održana su i dva specijalna događaja: omaž Mariju Vargasu Ljosi u organizaciji Instituta Servantes u Beogradu i katedre koja nosi njegovo ime, na kojem su učestvovali pisci Raul Tola, Santjago Ronkaljolo i Karina Sains Borgo, kao i okrugli sto „Srbija u svetu, svet u Srbiji“, uz učešće srpskih amabasadora u Latinskoj Americi Dušana Vasića, Gorana Mešića i Tatjane Conić, kao i Njegove ekselencije Karlosa Feliksa Korone, ambasadora Meksika u Srbiji, i Rikarda Viljola, otpravnika poslova Ambasade Argentine u Srbiji.

Kongres je svakodnevno imao i bogat prateći program: predstavljeno je nekoliko desetina naučnih publikacija, prikazano više dokumentarnih filmova, održan je niz radionica, sastanaka međunarodnih organizacija i predstavljanja amerikanističkih centara, a upriličeno je i nekoliko tematskih izložbi: „150 godina Međunarodnog kongresa amerikanista“ u Kulturnom centru Novog Sada, „Jugoslovenska umetnost u Sao Paulu“ u Galeriji Rajka Mamuzića, „Španija i Hispanska Amerika u srpskoj istorijskoj štampi XIX i XX veka“ u Arhivu Vojvodine. Koktel za sve učesnike pod pokriviteljstvom

Turističke organizacije Vojvodine, kao i Generalna skupština kongresa ICA2025 održani su u Galeriji Matice srpske, gde je nekoliko dana pre početka ovog naučnog skupa otvorena izložba „Prado na otvorenom“, koja obuhvata 30 reprodukcija najpoznatijih slika iz čuvenog španskog muzeja. U Kulturnom centru Novog Sada između ostalog je predstavljen projekat INTERFERENCIJE Maje-Marje Janković i održano predavanje o domorodačkim jezicima i kulturama Latinske Amerike Ane Kondić, dok je knjižari Bulevar Buks upriličeno poetsko veče učesnika kongresa.

Kongres ICA2025 imao je i dve velike humanitarne akcije: prikupljen je veliki broj potrepština za Dečije selo u Sremskoj Kamenici i decu iz hraniteljskih porodica, dok je na Bazaru solidarnosti zahvaljujući rukotvorinama koje su doneli učesnici iz celog sveta prikupljeno bezmalo 200.000 dinara za Udruženje za decu sa autizmom Svoj svet.

Iberoameričkom centru Filozofskog fakulteta UNS donirano je više stotina
naučnih i stručnih publikacija. Veliki broj sponzora prepoznao je ovaj naučni skup kao značajan, doniravši vodu, slane i slatke grickalice za kafe-pauze, hranu za mlade učesnike, sredstva za higijenu za svaki objekat.

Tokom kongresne nedelje održan je sastanak članova Permanentnog, Naučnog i Organizacionog odbora, na kojem je doneta odluka da se Međunarodni kongres amerikanista kandiduje za nematerijalnog kulturnog nasleđa Uneska.

Organizacioni odbor ICA2025 zahvaljuje svim institucijama, ambasadama, organizacijama i pojedincima koji su doprineli da 58. Međunarodni kongres amerikanista bude realizovan na najvišem nivou i da Novi Sad, Vojvodina i Srbija postanu referentna akademska, kulturna i turistička tačka za njegove učesnike. Naredni, 59. Međunarodni kongres amerikanista, biće održan u kolumbijskom gradu Medeljinu jula 2027. godine.

U Novom Sadu, 7. jula 2025.

All payments will be made in Serbian currency, the dinar (RSD).

The amount charged to your payment card will be converted to your local currency at the exchange rate used by the card issuer, which cannot be known to us at the time of the transaction.

Please note that this conversion may result in a slight difference from the original price stated on our website.

© CENTRO IBEROAMERICANO 2025, Developt by ICA web team